تاثیر بایوکانین A موجود در شبدر قرمز بر رویش مو

دکتر حمیدرضا احمدی آشتیانی (عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات فرآورده های آرایشی و بهداشتی کشور)

 

ریزش مو ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که شامل عفونت قارچی (تینه آکاپیتیس)، آسیب ناشی از ضربه مثل کشیدگی مو، رادیوتراپی یا شیمیوتراپی و یا نقص در تغذیه مثل کمبود آهن، بیماری های خود ایمنی مثل آلوپسی آره آتا و بیماری های مربوط به لوپوس اریتماتوز می باشد. ریزش موی آندروژنیک اصلی ترین فاکتور و عامل ریزش موی مدل مردانه است. این نوع از ریزش معمولاً به آندروژن‌ها یعنی هورمون هایی که به وجود آورنده خصوصیات مردانه هستند نسبت داده می شود. سه دلیل اصلی و عمده بروز ریزش موی آندروژنیک عبارتند از:

  • افزایش سن
  • ژنتیک
  • وجود مقادیر زیاد DHT یا دی هیدرو تستوسترون (قوی ترین هورمون آندروژنی که در سطح فولیکول ها وجود دارد و از تستوسترون ایجاد می شود).

الگوی ریزش موی مردانه یک نگرانی مهم محسوب می شود که برای هر دو جنس می تواند اتفاق بیفتد ولی مردان در اولویت هستند. از اصلی ترین علل ریزش مو در افراد مستعد از لحاظ ژنتیکی شامل اختلالات هورمونی، فقدان پروتئین های ماتریکس خارج سلولی در بستر فولیکول و ریز التهاب های موضعی می باشد. ۵ -آلفا ردوکتاز آنزیمی است که واکنش تبدیل شدن تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون (DHT) را کاتالیز می کند. DHT با کاهش فاز رشد (آناژن) و افزایش فاز استراحت (کاتاژن) مو باعث ریزش مو می شود و با کوچک کردن اندازه فولیکول ها، تار مو را به تدریج نازک تر می نماید. بایوکانین A یک ترکیب آلی طبیعی است که جزء فلاونوئید ها شناخته می شود. بایوکانین A در شبدر قرمز یافت می شود و با مهار ۵-آلفا-ردوکتاز بر آلوپسی آندروژنیک موثر است. گل های شبدر قرمز در آسیا و در سرتاسر اروپای مرکزی و شمالی یافت می شود. محلول تخصصی ضد ریزش مو کازموسپ با بهره گیری از خواص عصاره های گیاهی از جمله شبدر قرمز در درمان ریزش مو موثر است. شبدر قرمز در گذشته برای درمان آسم، سرطان، نقرس و اختلالات گوناگون پوستی مثل اگزما و پسوریازیس استفاده می شد. این ماده یکی از بازدارنده های موثر ۵ -آلفا ردوکتاز نوعI  و  IIبه شمار می آید. این فیتواستروئید سبب تعدیل و تنظیم رسپتورهای آندروژن ها در سطح سلول می شود. بایوکانین A التهابات مزمن را تعدیل نموده همچنین باعث القای تولید اینترلوکین ۶ می شود. بایوکانین A تولید اینترلوکین ۶ را افزایش می دهد. این سایتوکاین یکی از ترشحات سلول های بنیادی است و بر روی پوست و مو اثر می گذارد. سلول های بنیادی مزانشیمی توانایی سنتز و ترشح اینترلوکین ۶ را دارا هستند. اینترلوکین ۶ باعث محافظت پوست در برابر آسیب های ایجاد شده به وسیله مواد سرطانزا می شود. اینترلوکین ۶ در القای رویش مو و تکثیر سلول های اپیدرمی پوست (کراتینوسیت ها) نقش دارد. ایزوفلاون های موجود در این گیاه با کنترل مهاجرت لوکوسیت ها به محل التهاب از ایجاد ادم و التهاب جلوگیری می کند.

اینترلوکین ۸ (از ترکیبات واسطه اصلی واکنش های التهابی) سایتوکاینی است که توسط سلول های مختلف ترشح می شود. برای ارزیابی خاصیت ضد التهابی محلول ضدریزش و محرک رویش مو کازموسپ و شبدر قرمز، توانایی شان در تعدیل تولید اینترلوکین ۸ مورد ارزیابی قرار گرفت. تک لایه های سلولی مشتق شده از فیبروبلاست های انسان به مدت ۲۴ ساعت کشت شد. سپس در حضور محلول ضدریزش و محرک رویش مو کازموسپ، شبدر قرمز، دگزامتازون و یا به صورت دست نخورده گرمخانه گذاری گردید. دگزامتازون (ضد التهاب قوی استروئیدی) در غلظت Mµ ۱ به عنوان شاهد مثبت استفاده شد. سپس اینترلوکین ۱-آلفا در غلظت ml/ng 0075/0 برای ایجاد التهاب در فیبروبلاست ها به محیط کشت اضافه شد. ۲۴ ساعت بعد مقدار اینترلوکین ۸ موجود در محیط کشت با روش بسیار حساس کیت EIA اندازه گیری شد. نتایج نشان می دهد که اثر کازموسپ بر کاهش اینترلوکین ۸ حتی از ضد التهاب قوی و استروئیدی دگزامتازون بیشتر است. ضمن اینکه با افزایش دوز، اثر ضد التهابی کازموسپ افزایش می یابد. مقایسه نتایج حاصل از محلول ضدریزش و محرک رویش مو کازموسپ با شبدر قرمز نشان دهنده اثر سینرژیسم این محلول در ترکیب با شبدر قرمز می باشد.

محلول تخصصی ضد ریزش و محرک رویش مو کازموسپ دارای تاییدیه از وزارت بهداشت، تائیدیه فرمولاسیون از فرانسه با استفاده از دانش سلول های بنیادی، سلول های اجدادی فولیکول های موهای فرد را مجددا فعال نموده و باعث بازسازی و رشد موهای سالم می شود. سلول های بنیادی فولیکول مو به علائمی از درون پوست برای رشد نیاز دارند. این محصول با تکیه بر دانش انتقال پیام سلول های بنیادی گرفته شده از گیاهان باعث افزایش بیان ژن های دخیل در تمایز سلول های بنیادی و اپی‌تلیال پوستی به سلول های مو و همچنین بازسازی سلول های اپی‌تلیالی می گردد. بسته بندی محصولات تخصصی کازموسپ منطبق با استانداردهای اروپا بوده و حاوی مواد اولیه دارای استانداردهای اکوسرت و ISO14001 می باشد. این محصول فاقد هرگونه مواد شیمیایی می باشد که منجر به تشدید ریزش مو بعد از قطع مصرف شود. همچنین فاقد رنگ، اسانس و نگهدارنده های شیمیایی است. یکی از پایه های مهم مهندسی انجام شده در طراحی ترکیب این محلول بر تحریک سلول های بنیادی پوست سر جهت تمایز به فولیکول مو و همچنین سلول های اپیتلیومی که نقش مهمی در بازسازی ساختار پوست سر دارند، استوار است. از این رو سعی شده تا با بکارگیری برخی از مولکول های مهم در فعال کردن مسیر سیگنالینگ ضروری جهت شروع روند تمایز سلول های بنیادی پوست سر به فولیکول مو و سلول اپیتلیومی، به ترمیم پوست و موی سر کمک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست